Robot kuchenny jaki wybrać ?

W obecnych czasach możemy spotkać się z wieloma udogodnieniami w życiu codziennym. Zadaniem technologii stało się ułatwianie i poprawianie jakości życia. Choć wykorzystuje się ją w wielu ważnych celach, możemy spotkać ją w prostszym środowisku.

Na pewno takim środowiskiem będzie kuchnia- czy to u profesjonalnego cukiernika/kucharza, czy u nas w domu. A w niej możemy spotkać ciekawe urządzenie, jakim jest robot kuchenny.

Robot kuchenny- czym jest?

To wielozadaniowe urządzenie elektryczne. Wykorzystuję się go w kuchni, przy przygotowywaniu posiłków. Z jego pomocą możemy siekać, mieszać, ucierać, wyrabiać ciasta, mielić mięso lub kawę, rozdrabniać warzywa, kruszyć lód, kroić w plastry czy ubijać. To, ile rzeczy i jakich, będziemy mogli wykonać z jego pomocą, będzie w dużej mierze zależało od jego rodzaju czy ilości końcówek w zestawie.

Uruchamiany jest z pomocą przycisku lub pokrętła. Posiada zazwyczaj kilka stopni pracy, które reguluje się w zależności od tego, co z jego pomocą próbujemy uzyskać. Przy delikatnych czy precyzyjnych czynnościach lepiej wybrać niższe obroty. Wyższe obroty najlepiej wybrać przy twardych produktach, które ciężej rozdrobnić.

Rodzaje robotów kuchennych

Roboty takie dzielą się na:

  • wielofunkcyjne z misą

W tym rodzaju możemy dodatkowo rozróżnić takie, które mają obracające się w jednym kierunku mieszadła i roboty planetarne, gdzie mieszadła obracają się w wielu kierunkach.

  • wielofunkcyjne z malakserem

Taki typ robota może siekać, rozdrabniać czy mieszać składniki. Czasami ma możliwość wyciskania soku, mielenia kawy czy zagniatania ciasta.

  • blendery

Niewielkich rozmiarów urządzenia, które miksują i rozdrabniają. Dzielą się na ręczne i kielichowe. Z ich pomocą zrobimy koktajle, zupy krem, rozkruszymy lód czy zrobimy sorbety.

  • miksery

Urządzenie dostępne w każdym domu. Najbardziej podstawowe.

Jak zbudowany jest robot planetarny?

Takie wielofunkcyjne urządzenie, choć pozornie wydaje się proste, jest o wiele bardziej skomplikowane.

W jego skład wchodzą:

  • Korpus

Wykonany ze stali nierdzewnej. Wyposażony jest w antypoślizgowe nóżki zwiększające przyczepność, które poprawiają komfort pracy. W zależności od preferencji możemy wybrać odpowiadający nam wariant kolorystyczny.

  • Misa

Również wykonana ze stali nierdzewnej, choć dostępne są również misy szklane. Misy będą różniły się pojemnością. Choć zazwyczaj będą mieściły się w przedziale 4.5-6,7 litra. Niektóre wyposażone są w uchwyty czy wyprofilowane dzióbki.

  • Ruchoma głowica

Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest dodawanie składników czy chociażby wymiana akcesoriów.

  • Regulator prędkości

W formie przycisku, pokrętła czy nawet wyświetlacza sterowanego dotykiem.

Roboty kuchenne a wyrabianie ciast

Robot kuchenny może być niezwykle pomocny przy wyrabianiu ciast. Nie dosyć, że da nam czas na przygotowanie innych potrzebnych rzeczy, to również może pomóc zachować większą czystość.

W zależności od wybranego przez nasz mieszadła robot pomoże nam w innych sytuacjach.

Mieszadło w kształcie litery K świetnie nadaje się przy ciastach biszkoptowych, drożdżowych czy ciasteczkach.

Hak do zagniatania ciasta przyda się do wyrobu pączków (w okolicach tłustego czwartku może okazać się to zbawieniem) czy chleba.

Trzepaczka ubije jajka na bezę czy śmietanę na krem oraz połączy składniki razem. Przy dużej ilości składników może to oszczędzić sporo czasu.

Funkcje robota kuchennego

Ciekawymi funkcjami w takich robotach będzie tryb turbo i pulsacyjny. Pierwszy pomoże rozdrobnić twarde produkty (poprzez krótkotrwałe przyśpieszenie do wysokich obrotów), a drugi wymiesza nawet gęste ciasto (poprzez pulsacyjny sposób pracy to znaczy na przemienne zwalnianie i przyspieszanie).

Zdecydowanym ułatwienie będzie, gdy robot taki ma funkcję wagi (co ułatwi odmierzenie odpowiedniej ilości składników np. na ciasto) oraz nóżki antypoślizgowe, które zapobiegną przesuwaniu się takiego urządzenia, co poprawi komfort pracy.

Gdy robot kuchenny posiada zabezpieczenia chroniące m.in. przed przegrzaniem, przedłuża to żywotność takiego sprzętu.

Podsumowanie

To, jakie urządzenie wybierzemy, będzie zależało od kilku czynników. Między innymi od tego, czy potrzebujemy większej liczby funkcji i jakich konkretnie. Wszelkie dodatkowe zadania, które może wykonać lub ułatwić będą wpływały na cenę. Dlatego należy to rozważyć w kontekście indywidualnym.