Dekorowanie pierniczków lukrem królewskim – koronka (filmy)

Dziś postanowiłam podzielić się z Wami sposobem, w jaki dekoruję moje pierniczki. Jak pisałam już wcześniej, wykorzystuję lukier królewski. Przepis znajdziecie pod koniec wpisu. Tak naprawdę nie trzeba mieć żadnego specjalistycznego sprzętu do dekoracji. Wystarczą woreczki strunowe, bądź zwykłe woreczki na mrożonki z wąskim zgrzewem, wykałaczki, perełki i barwniki spożywcze.

Ważne jest, aby pamiętać, że do wykonania konturów potrzebujemy lukier gęsty – taki, który będzie zachowywał swój kształt, a jednocześnie nie będzie się przerywał podczas pracy. Do wypełnienia natomiast, potrzebujemy lukier rzadszy – taki, który rozpłynie się po ok. 2-3 sekundach. Nie może być jednak zbyt rzadki.

Kolejną ważną rzeczą podczas przygotowania lukru jest użycie jak najdrobniejszego cukru pudru. Sok z cytryny, który dodajemy aby rozrzedzić lukier, musi być wlewany przez sitko, aby nawet najmniejsza grudka nie dostała się do lukru. W przeciwnym razie może popsuć naszą pracę.

Do barwienia lukru najlepiej wykorzystać barwniki w żelu, które mają dość intensywne kolory, a jednocześnie nie rozrzedzają lukru. Poza tym, są bardzo wydajne. Wystarczy naprawdę niewielka ilość, aby otrzymać pożądany efekt. Absolutnie nie polecam do tego celu barwników w płynie.

Czego jeszcze potrzeba? Cierpliwości 🙂

W filmach poniżej prezentuję zdobienie pierniczka m.in. za pomocą koronki. Mam nadzieję, że Wam się spodoba 🙂

CHOINKA

choinka

SERDUCHO

serducho

Lukier królewski:

1 białko
140g bardzo drobnego cukru pudru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
odrobina soku z cytryny

Białko ubić, pod koniec dodać przesiany cukier w dwóch częściach. Miksować do uzyskania gęstego lukru. Dodać mąkę ziemniaczaną. Do wykonania konturów na pierniczkach, lukier powinien być gęsty. Najlepiej go wypróbować przekładając łyżeczkę do woreczka, którym będziemy dekorować i spróbować narysować kilka kształtów. Jeśli lukier zachowuje swój kształt, nie rozlewa się i nie przerywa, lukier jest dobry. Jeśli się rozlewa, trzeba dodać jeszcze cukru pudru. Jeśli się przerywa, odrobinę soku z cytryny. Natomiast jeśli chcemy wypełnić narysowane już kontury, potrzebujemy lukru rzadszego – takiego, który mniej więcej po 2-3 sekundach wygładza się.

UDANEGO DEKOROWANIA!

Print Friendly, PDF & Email

4 thoughts on “Dekorowanie pierniczków lukrem królewskim – koronka (filmy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *